Bakan Özhaseki deprem bölgesindeki son durumu paylaştı: 46 bin konut yıl sonunda teslim

ÇEVRE, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, deprem bölgesinde şehir merkezlerini ve şehirlerin en önemli prestijli caddelerini Bakanlık olarak yapacaklarını belirterek, “İnşallah buradaki imar faaliyetimizden sonra, şehir merkezlerinin çeperlerindeki zemin etütleri yapılmış güvenli alanlarda vatandaşlarımız Yerinde Dönüşüm’le kendi konutlarını yapacaklar” dedi. Bakan Özhaseki, deprem bölgesinde 200 bin konutun yapımının devam ettiğini, yıl sonuna kadar 41 bin konut ve 5 bin köy evini hak sahiplerine teslim edeceklerini söyledi.

2 MİLYON BİRİM ACİL DÖNÜŞMELİ

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının 2024 yılı bütçe görüşmelerinde konuşan Özhaseki, Türkiye genelinde yaklaşık 6 milyon bağımsız bölümün risk altında olduğunu, 2 milyon bağımsız bölümün acil dönüşmesi gerektiğini, bu sayının 600 bininin İstanbul’da olduğunu belirtti. Özhaseki, bakanlığın şehir meydanları projesiyle ilgili şöyle konuştu:

“Şehir merkezlerimizi ve şehirlerimizin en önemli prestijli caddelerini Bakanlık olarak biz yapacağız. Bir şehrin sembolü; merkezleridir, kent meydanlarıdır. Bu meydanlar yüzlerce sene yaşayacak ve kartpostallara, şiirlere, şarkılara konu olacak. İnşallah buradaki imar faaliyetimizden sonra, şehir merkezlerinin çeperlerindeki zemin etütleri yapılmış güvenli alanlarda vatandaşlarımız Yerinde Dönüşüm’le kendi konutlarını yapacaklar.”

Mehmet Özhaseki

MALİYETİ 110 MİLYAR DOLAR

6 Şubat’ta yaşanan depremin maliyetine değinen Özhaseki şu değerlendirmeyi yaptı: “18 şehrimize zarar verdi, 14 milyon insanımızı etkiledi. 680 bin konut, 170 bin dükkân/depo/ahır gibi bağımsız bölümün ağır hasar alarak kullanılamaz hale geldiğini tespit ettik. Ortaya çıkan maliyet 110 milyar .”

İSTANBUL’DA 14 BİN BİNADA UZLAŞILDI

İSTANBUL’da dönüşümün hızlanması için bir kampanya açıklanmış; riskli evlerin dönüşümünde maliyetin yarısını devletin üstleneceği belirtilmişti. ‘Yarısı Bizden’ kampanyasına 1 milyon 233 bin bağımsız bölüm için müracaat yapıldığını, 72 bin bağımsız bölüm için yani yaklaşık 14 bin riskli binada hak sahiplerinin yüzde yüz uzlaşma sağlandığını kaydeden Özhaseki, şunları söyledi: “Yarısı Bizden kampanyamızla en az 200 bin konutu dönüştüreceğiz. Rezerv alanlarda 350 bin konut inşa edeceğiz. Engelleri ortadan kaldıracak yasa çalışmamızla dönüşümü hızlandıracağız.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir