CHP’li Demir’den Bakan Tekin’e: Sürekli “bizim değerlerimiz” diyor, sanki kendisinden önce başka partinin bakanları görevdeydi

CHP Ankara Milletvekili Deniz Demir, “Bakanın ağzında sürekli ‘bizim değerlerimize uygun’ lafı var, sanki kendisinden önce görev yapan AKP’li bakanlar müfredatı değiştirmemiş, başka partinin bakanları görev almış gibi konuşuyor. Sayın Bakanın bahsettiği o değerler neymiş çıkıp açıklamalı, kendisinden önceki bakanlar o değerleri taşımıyor muydu, bunun cevabını vermeli. Bir öğrenci başladığı sistem ve müfredatla mezun olamıyorsa o sistem sorunludur. 2002’den bu yana neredeyse her eğitim öğretim döneminde müfredat, sınav sistemi veya okulların yapısı ile ilgili temel bir değişiklik yapıldığını sayın Tekin’e hatırlatalım. Aileler de öğrenciler de yoruldu, tükendi” dedi.

CHP Ankara Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim Komisyonu Üyesi Demir, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in “Öğretmenler Odası Buluşmaları” kapsamında Ankara’da düzenlenen programda eğitim müfredatına ilişkin yaptığı değerlendirmeye tepki gösterdi.

TIKLAYIN – Yusuf Tekin: Müfredat değişikliğini yakın zamanda paylaşacağız

“PISA sonuçlarında OECD ülkeleri arasında en alt sıralardayız”

Milli Eğitim Bakanı Tekin’in “Müfredat, hızla değişen dünya koşulları, güncel gelişmeler göz önünde bulundurularak devamlı güncellenecek canlı ve dinamik bir yapıda olmalı. Ana paradigmasından tutun, bize ait ve bizim değerlerimizle inşa edilmiş, bizim referans değerlerimizin ışığında oluşturulmuş bir eğitim sisteminin inşası için gerekli çalışmalarımızı tamamladık, yakın zamanda kamuoyuyla paylaşacağız inşallah” sözlerini hatırlatan Demir, AKP hükümeti döneminde sıkça eğitim sisteminde değişikliğe gidildiğini söyledi. Demir’in açıklaması şöyle:

“AKP’li yıllarda 9 farklı Milli Eğitim Bakanı kabinede görev aldı. Her bir bakan da kendi sistemini getirip müfredat ve eğitim sisteminde değişikliğe gitti. Sonuç ise ortada, PISA sonuçlarında OECD ülkeleri arasında en alt sıralardayız. Sürekli değişen sınav sistemleri, cemaat ve tarikatların istekleri doğrultusunda müfredata eklenen dersler derken ortada bize ait milli bir eğitim kalmadı.

“Her gelen bakanın kişisel istekleri doğrultusunda sistem değişikliğine gitmesi kabul edilemez”

Eğitim sistemi yapboza döndü. Her ülkenin kendi değerleri ve yapısı ile özdeşleşen kurumsal bir milli eğitim sistemi olur. Ne yazık ki AKP hükümeti milli eğitim sistemimizi yozlaştırdı ve çocuk oyuncağına çevirdi. Çocuklarımız bizim değerlerimiz ve geleceğimizdir. Bu sebeple çocuklarımızı en doğru ve bilinçli şekilde yetiştirmeliyiz. Her gelen bakanın kişisel istekleri doğrultusunda sistem değişikliğine gitmesi kabul edilemez. Öğrenciler ve veliler, bu düzensizlik karşısında kafaları karışık ve endişeli durumdalar. Milli Eğitim sistemimizin bir an önce istikrar kazanması ve yöneticilerin kişisel hırslarından arındırılarak düzene oturtulması gerekmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir