Erdoğan’a Hakkını Helal Etmeyince Görevden Uzaklaştırıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan depremin vurduğu Adıyaman’da vatandaşlardan helallik istemişti. Adalet Bakanlığı, WhatsApp’ta ‘Ben hakkımı helal etmiyorum’ diyen mühendis hakkında soruşturma başlattı ve personeli açığa aldı. CHP’li Veli Ağbaba, ‘Maalesef bu kadar vicdansızlık yeryüzünde görülmedi’ diyerek tepki gösterdi. 

Erdoğan 27 Şubat’ta yaptığı açıklamada “Tüm olumsuz şartlardan dolayı ilk gün Adıyaman’da arzu ettiğimiz kadar hızlı bir çalışma yapamadık. Bunun için helallik istiyorum’ dedi.

WhatsApp’ta hakkını helal etmediğini söyleyen mühendise soruşturma

Adli Tıp Ankara Grup Başkanlığı’nda mühendis olarak çalışan M.P. WhatsApp üzerinden bu ifadelere tepki gösterdi ve hakkını helal etmediğini söyledi. M.P. şu ifadeleri kullandı:

 “Bu saatten sonra helallik istesen ne istemesen ne. Elinize yüzünüze bulaştırdınız işte. İnsanları göz göre göre 3-4 gün boyunca ölümlere terk ettiniz. Canlarımız gitti, memleketimiz gitti. İnsanlar bu kadar değersiz işte bizim ülkede. Tek düşündüğünüz milletin oyu başka hiçbir şey değil. Ben hakkımı helal etmiyorum. Güya Türkiye birçok ülkeye göre gelişmiş bir ülkeydi, bir deprem bile bizi bu hale getirdiyse Allah bilir savaş çıksa kim bilir ne olur, Kızılay, bile çadırları para karşılığı satıyorsa bu insanlar artık kime güvensin.”

BirGün’ün aktardığı habere göre, bu paylaşımın ardından 6 Mart’ta Adalet Bakanlığı tarafından M.P. hakkında soruşturma başlatıldı. Personel Genel Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda M.P.’nin soruşturma sonuçlanıncaya kadar görevden uzaklaştırılması istendi. Yazının ardından talep onaylandı ve M.P. 8 Mart’ta görevinden uzaklaştırıldı.

CHP’li Ağbaba: “Eğer helallik vermemek suçsa onunla ilgili de bir kararname çıkar”

Erdoğan’a hakkını helala etmediğini belirten mühendisin görevden uzaklaştırılmasına tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, ‘Cumhurbaşkanını eleştiriyor diye, ‘Helallik vermiyorum’ diyen bir memuru görevden uzaklaştırıyorlar. Maalesef bu kadar vicdansızlık yeryüzünde görülmedi’ dedi. Ağbaba, şunları söyledi: 

‘Ey vicdanını kaybetmiş iktidar; helallik istemek rızaya dayalı bir şey. Sen helallik istersin, biri de helallik vermez. Eğer helallik vermemek suçsa onunla ilgili de bir kararname çıkar; sana helallik vermeyenleri cezaevine at, meslekten at. Ben de sana hakkımı helal etmiyorum. Depremde hayatını kaybedip, enkazın altında soğuktan donanlar, enkazın altında oturanlar ve depremden sonra su bulamayan, ekmek bulamayan insanlar da sana hakkını helal etmiyor. Hâlâ bugün çadır bulamayanlar sana hakkını helal etmiyor. Hâlâ bugün banyo yapamayanlar, tuvalet ihtiyacını gidermek için kırk takla atanlar sana hakkını helal etmiyor. Biz de hakkımızı sana helal etmiyoruz.’

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*