İngiltere’de vekillerden çağrı: Assange’ın ABD’ye iadesini durdurun

İngiltere’de altı siyasi partiden çok sayıda parlamenter, bağımsız milletvekili ve Lordlar Kamarası üyesi, ABD Adalet Bakanı Merrick Garland’a hitaben yazdıkları mektupta, WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange aleyhindeki iade işlemlerinin durdurulması çağrısında bulundu.

AA’nın aktardığına göre, vekiller, Bakan Garland’a yazdıkları mektupta, 11 Nisan’ın Assange’ın ABD’ye iadesine ilişkin kararı beklediği Londra’daki Belmarsh Hapishanesi’nde tutuklu bulunmasının dördüncü yıldönümü olduğu hatırlatıldı.

‘GAZETECİLİK ÜZERİNDE DEHŞET VERİCİ BİR ETKİ YARATACAK’

Mektupta, Julian Assange’ın iade kararının ‘gazetecilik üzerinde dehşet verici bir etki yaratacağı ve diğer gazeteciler ile medya kuruluşları için tehlikeli bir emsal teşkil edeceği’ uyarısında bulunan vekiller, bunun ayrıca ABD’nin ifade özgürlüğü ve hukukun üstünlüğü konusundaki itibarını zedeleyeceğinin altını çizdi.

Assange’a yönelik iade işlemlerinin durdurulması ve Assange’ın vatandaşı olduğu Avustralya’ya dönmesine izin verilmesi çağrısı yapan İngiliz vekillere, ABD, Avustralya, Meksika ve Brezilya’dan milletvekilleri de destek vererek Julian Assange’ın ABD’ye iade işlemlerin durdurulmasını talep etti.

Ne olmuştu?

Assange’ın kurduğu WikiLeaks, 28 Ekim 2010’da ABD’nin Irak ve Afganistan’da işlediği suçları da delillendiren 251 bin gizli belgeyi yayımlamıştı. İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya ve ABD’nin önde gelen gazetelerinden The Guardian, Le Monde, Der Spiegel, El Pais ve New York Times (NYT) da “Cablegate” adı altında bu belgeleri kamuoyuna sunmuştu.

Assange, Haziran 2012’de sığındığı Ekvador’un Londra Büyükelçiliği’nden 11 Nisan 2019’da çıkarılarak gözaltına alınmış ve ‘kefaletle serbest bırakılma şartlarını ihlal etmekten’ tutuklanarak Londra’daki Belmarsh Hapishanesi’ne konulmuştu.

Mahkeme, 50 hafta hapse mahkum edilen Assange’ın iade talebi çerçevesinde cezasını tamamladıktan sonra da tutuklu kalmasına karar vermişti. Duruşmaların ardından 4 Ocak 2021’de Assange’ın intihar riskinin yüksek olması ve ABD hapishanesinde özel idari önlemlere tabi tutulması, özellikle de istihbarat topluluğunun kendisine düşman olması nedeniyle ‘gerçek bir risk altında’ olduğu savunularak ABD’nin iade talebi reddedilmişti.

ABD, karara itiraz ederek WikiLeaks kurucusunun yüksek güvenlikli hapishanelerde tutulmayacağı ve hapis cezasını Avustralya’da çekebileceği taahhüdünde bulunmuştu. Yüksek Mahkeme 10 Aralık 2021’de, verilen teminatları yeterli bularak alt mahkemenin kararını bozmuş ve Assange’ın ABD’ye iade edilebileceğine hükmetmişti. Bunun üzerine Assange’ın savunma ekibi, davayı Yargıtay’a taşımak için Yüksek Mahkemeye izin başvurusunda bulunmuş ancak 14 Mart 2022’de başvuru reddedilmişti.

Westminster Sulh Ceza Mahkemesinin 20 Nisan 2022’de iadeye hükmetmesiyle İçişleri Bakanı Priti Patel 17 Haziran’da Assange’ın ABD’ye iade edilmesi kararını imzalamıştı. Assange’ın avukatları da 1 Temmuz 2022’de karara ilişkin Yüksek Mahkemeye itiraz başvurusunda bulunmuştu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir