Singapur’da 19 yıl sonra ilk kez bir kadın idam edildi

Singapur’da30 gram eroin kaçakçılığını yapmaktan suçlu bulunarak idam cezasına çarptırılan 25 yaşındaki Saridawi Djamani’nin cezasının bugün infaz edildiği açıklandı. Yetkililer, Saridawi Djamani’nin cezasının infaz edildiğini doğrularken, Djamani, bir haftada uyuşturucu ticareti suçlamasıyla idam edilen ikinci kişi oldu.

2022 yılının mart ayından bu yana ise 14 kişi daha bu suçlamadan idam edildi. Singapur, dünyadaki en sert uyuşturucu yasalarına sahip ülkelerden biri. Bunun ‘toplumu korumak’ gerekçesiyle yapıldığı söyleniyor. Yasalara göre, 500 gramdan fazla kenevir ya da 15 gramdan fazla eroinin kaçakçılığını yapmak, ölüm cezasıyla sonuçlanıyor.

‘BU CEZANIN ÖZEL BİR ETKİSİNİN OLDUĞUNA YÖNELİK KANIT YOK’

Singapur’da yüksek mahkeme, Djamani hakkındaki hükmün bozulması talebini geçen yıl ekim ayında reddetmişti. Af çıkarılması yönündeki kampanyalar da başarısız oldu.

Çarşamba günü de Mohd Aziz bin Hussain adlı Singapurlu, 2017’de 50 gram eroinin satışına aracılık ettiği gerekçesiyle asılarak idam edilmişti. Nisan ayında ise Tangaraju Suppiah adlı mahkum, 1 kilogram kenevirin satışı dolayısıyla idam edildi. Suppiah’ın bu ticarete cep telefonuyla aracılık ettiği ileri sürülmüştü. Singapur’da bundan önce 2004 yılında bir kadın idam edilmişti. Yen May Woen adlı mahkum da uyuşturucu ticaretinden suçlanmıştı.

Singapurlu yetkililer ağır yasalar sayesinde şehrin ‘dünyanın en güvenli yerlerinden biri’ olabildiğini savunarak, idam cezasının toplumda geniş destek bulduğunu söylüyor. Ancak idam karşıtları bu görüşe katılmıyor. Uluslararası Af Örgütü’nden Chiara Sangiorgio, konuya ilişkin açıklamasında, “İdam cezasının uyuşturucu kullanımı ve bulundurmak konusunda özel bir etkisinin olduğuna dönük kanıt yok” bilgisini paylaştı.

Singapur, uyuşturucu bağlantılı idam cezalarına başvuran dört ülkeden biri. Diğer üç ülke ise Çin, İran ve Suudi Arabistan. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir