Çin Eski Başbakanı Li Kıçiang Son Yolculuğuna Uğurlandı

Çin’de, 27 Ekim’de hayatını kaybeden eski Başbakan Li Kıçiang son yolculuğuna uğurlandı.

Çin’in resmi ajansı Xinhua’nın haberine göre, Çin’de 2013-2023 yıllarında görev yapan ve 68 yaşında kalp krizinden ölen eski lider için başkent Pekin’deki Babaoşan Devrim Mezarlığı’nda tören düzenlendi.

Devlet Başkanı Şi Cinping, Başbakan Li Çiang, Devlet Başkan Yardımcısı Han Cıng ve Çin Komünist Partisi Merkez Komite Siyasi Bürosu üyeleri, Li’nin naaşı önünde saygı duruşunda bulundu.

Li’yi anmak üzere Çin ana karası, Hong Kong, Makau ve dış temsilciliklerde bayraklar yarıya indirildi.

Öte yandan Japonya’nın Pekin Büyükelçiliği de eski Çin Başbakanı’na saygı için Japon bayrağını yarıya indirdi.

Çin’in protokol kuralları gereği, devletin iki numaralı makamı Başbakanlık görevinde bulunan Li için devlet başkanlarının cenazelerinde olduğu gibi Büyük Halk Salonu’nda anma töreni yapılmadı.

Ülkeyi yöneten Çin Komünist Partisinin (ÇKP) yayımladığı resmi anma yazısında, Li’nin, “mükemmel bir ÇKP üyesi, zamanın testinden geçmiş sadık bir komünist asker, seçkin bir proleter devrimci, devlet adamı, parti ve devlet lideri olduğu” belirtildi.

Li Kıçiang’ı anmak için uygulanan protokolün 2019’da yaşamı yitiren eski Başbakan Li Pıng için yapılanlarla tamamen aynı olması dikkati çekti. ÇKP’nin anma yazısında da Li Pıng’ın ardından kullanılan aynı ifadelere bire bir yer verildi.

“Halkın başbakanı”

Eski Başbakan Li Kıçiang, vefatının ardından geçmişte bağlarının olduğu çok sayıda Çin şehrinde vatandaşlarca düzenlenen anma törenleri ve saygı etkinliklerinde “halkın başbakanı” olarak anılmıştı.

Devlet Başkanı Şi Cinping ile birlikte son 10 yılda Çin siyasetinin önde gelen figürlerinden olan Li, Başbakanlık yaptığı dönemde ekonomi yönetiminin sorumluluğunu üstlenmiş, özel sektörün teşvik edilmesi, yapısal reformlar ve makro ekonomik istikrara odaklanan politikalarda yönlendirici olmuştu.

Li’nin, Çin ekonomisinin dengesiz büyümeden sürdürülebilir kalkınma modeline dönüşümünü sağlamaya yönelik ekonomi politikaları “Linomics” olarak anılıyordu.

Eski Başbakan’ın siyasi etkisi, özellikle son döneminde, Devlet Başkanı Şi Cinping’in devlet idaresindeki artan gücünün ve tek adam konumunun gölgesinde kalmıştı.

Li Kıçiang, Ekim 2022’de 20. ÇKP Kongresinde partideki görevlerinden ayrılmış, bu yıl mart ayında, 14. Ulusal Halk Kongresi’nde hükümetin çalışma raporunu son kez meclise sunduktan sonra görevini halefi Li Çiang’a devretmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir