Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan enflasyon mesajı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın açıklamaları şu şekilde: “Esnafımızın geleneksel özelliklerini koruyarak yeni dönemin şartlarına da adapte olması çok kıymetli, ölçek meselesinde kendilerine avantaj teşkil edecek şekilde hareket etmelerini kıymetli bulduğumuzu ifade etmek isterim. Dijital imkanlardan elektronik ticaretten, tedarikten bütün bu imkanlardan maliyetlerini düşürücü faydalanması bizim için önceliklerden. 

Esnafımızın e ticaret pazarlarına erişimlerini kolaylaştırıcı programları hayata geçiriyoruz. Dün ekonomi koordinasyon kurulu toplantımızı gerçekleştirerek ülkemiz finans piyasalarını gelişimini, ekonomik istikrarı destekleyici politika ve tedbirleri ele aldık. 

Orta vadeli programın tamamlayıcısı niteliğinde 12. Kalkınma planımızı ve hükümet programımız önümüzdeki günlerde milletimizin takdirine gazi Meclis’imize sunacağız.  

Türkiye dünya ekonomisi ile bütünleşmiş bir ülkedir. Dünyada yaşanan ekonomik, sosyal, jeopolitik gelişmeler Türkiye’yi de etkilemektedir. Gelişmiş ülkeleri dahi alabora eden fırtınalardan biz de etkileniyoruz. 

Şimdi OVP ile birlikte teknik anlamda öngörülebilirliği sağlamış durumdayız. Önümüzdeki dönem çok daha etkili bir şekilde politikaları hayata geçireceğiz. 

Enflasyonu tek haneli rakamlara düşürmek. Kademeli bir şekilde gelecek yıldan başlayarak düşüş trendine giren enflasyonu 2026’da yüzde 8.5’lere kadar düşmesini bekliyoruz. Geçmişte başardık, hep birlikte bunu başaracağız.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir