Rusya’dan Ermenistan’a tepki: Doğru seçim yapacağını umuyoruz

AA

Rusya, askeri alanda iş birlikleri kuracağı yeni ortaklar arayan Başbakanı Nikol Paşinyan’a tepki gösterdi.

Paşinyan, Moskova’ya alternatif olarak ABD, Fransa, Hindistan ve diğer ülkelerle güvenlik ilişkilerini daha yakından ele almaları gerektiğini vurguladı.

Ermenistan Başbakanı, “Daha önce savunma ilişkilerimizin yüzde 95-97’si ile gerçekleşiyordu. Artık aynı olamaz.” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Paşinyan’ın “bazı sebeplerden Rusya’nın savunma ve askeri-teknik alanlarda Ermenistan için kilit ortağı olamayacağı” yönündeki açıklamasına değindi.

“Ermeni yönetimin bunu dikkate alacağını umuyoruz”

Zaharova, Rusya ile Ermenistan’ın müttefik olduğuna vurgu yaptı ve ekledi:

Ermeni halkının çıkarları, Rusya ile iyi komşuluk ilişkilerinden bağımsız değil.

Ermeni yönetimin bunu dikkate alacağını ve mevcut jeopolitik dönüşümler çerçevesinde doğru seçim yapacağını umuyoruz.

“Ermenistan’ın çıkarlarını karşılıyor”

Rusya ile Ermenistan arasında güvenlik, askeri teknik alanlarında anlaşmalar yapıldığına dikkati çeken Zaharova, Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) kapsamındaki etkileşimin, Ermenistan’ın çıkarlarını karşıladığını söyledi.

“Ekstra gerginlik durumu daha da kötüleştirecek”

Başkent Moskova’da düzenlediği haftalık basın toplantısında konuşan Zaharova, Gazze ve Orta Doğu genelindeki durumu da değerlendirdi:

Bölgede ekstradan ortaya çıkacak herhangi bir gerginlik, Gazze Şeridi’nde korkunç olan durumu daha da kötüleştirecek.

Daha önce belirttiğimiz gibi durumun iyileşmesi için ateşkesin sağlanması, herhangi bir şart koyulmadan insani yardım kuruluşlarının tam teşekküllü çalışmalarının başlatması, durumun uluslararası hukuk çerçevesinde iki devletin oluşturulması hususunun da çözülmesi amacıyla siyasi sürecin başlatılması gerekiyor.

Herhangi bir gerilim, ilk önce sivillerin sonra da bölgedeki devlet ve halkların durumunu kötüleştirecek.

“Bu açıklamalar, ancak ülkelerimizi kavga ettirmek isteyenler için faydalıdır”

İsrail’de ana muhalefet lideri Yair Lapid’in, “Rusya’yı Hamas yönetimine verdiği desteğinden dolayı uzun süre affetmeyecekleri” yönündeki açıklamasını değerlendiren Zaharova, şöyle dedi:

Lapid ve Lapid gibi açıklamalar yapanlar, Amerikan müttefiklerini de mi Hamas’a verdikleri desteği yüzünden uzun süre affetmeyecek?

Ekim 2023’te korkunç şartlar altında kalan esirlerin serbest bırakılması ile ilgili girişimlerimizi de mi affetmeyecekler? Bu açıklamalar, ancak ülkelerimizi kavga ettirmek isteyenler için faydalıdır.

“Avrupa’da çatışma potansiyelini artırıyor”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, “Fransa’nın nükleer potansiyelini Avrupa Birliği’nin (AB) kullanımına devretme sorumluluğuna sahip olduğu” yönündeki açıklamasını değerlendiren Zaharova, “nükleer silah konusunun hassas olduğunu ve bu nedenle bu konuyla ilgili açıklamalar yaparken kelime seçimine dikkat edilmesi gerektiğini” vurguladı.

Zaharova, şunları söyledi:

Macron, özellikle nükleer silah kullanarak AB üyelerini kimden koruyacak? Güzel bir soru. Potansiyel saldırgan olarak ülkemiz kastediliyorsa, bunun formüle edilmesi gerekiyor.

Eğer bu böyleyse, o halde burada yine Batılı siyasetçilerin hasta fantezilerinde yaşayan Rusya’nın AB ve NATO’ya yönelik tehdidi söz konusudur. Bu nedenle, Macron’un şüpheli söylemi, Avrupa kıtasında güvensizliğin ve çatışma potansiyelinin artmasına yol açıyor.

“NATO’nun askeri potansiyelini sınırlarımızda artırmasına yanıt vereceğiz”

NATO’nun 3-14 Mart’ta “Nordic Response” (İskandinav Yanıtı) isimli askeri tatbikat düzenlemeyi planladığını dile getiren Zaharova, söz konusu tatbikatın Rus sınırlarına yakın bölgede düzenleneceğine dikkati çekti.

Zaharova, “Rusya, NATO’nun askeri potansiyelini sınırlarında artırmasını cevapsız bırakmayacak ve ulusal güvenliğine yönelik tehditlere karşı yeterli şekilde savunma tedbirlerini alacak.” diye konuştu.

“İsveç gerçeği ortaya çıkarmaktan korkuyor”

İsveç’in, Baltık Denizi’nde Rusya’ya ait Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarındaki gaz sızıntılarıyla ilgili soruşturmayı kapatma kararını değerlendiren Zaharova, şunları söyledi:

İsveç, boru hatlarında olanlarla ilgili gerçeği ortaya çıkarmaktan korkuyor. Rusya ise olayla kendi başına soruşturma sürecini yürütüyor. Sonuçlarını gizlemeyi planlamıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir