Yunanistan’da hükümet ve kilise arasında ‘eşcinsel evlilik’ krizi

Komşu Yunanistan’da gündem eşcinsel evliliklere izin veren yasa tasarısı…

Parlamentoda yarın oylanacak yasa tasarısının kabul edilmesi bekleniyor.

Euronews’in aktardığı habere göre tasarının yasalaşmasıyla Yunanistan bu adımı atan ilk Ortodoks Hıristiyan ülke olacak ve halihazırda çocuk sahibi olan veya çocuk sahibi olmak isteyen eşcinsel çiftlerin önündeki birçok yasal engeli ortadan kaldıracak.

Yunanistan’da yaklaşık on yıl önce medeni birliktelikler eşcinsel çiftleri de kapsayacak şekilde genişletilmiş olsa da, şu anda bu ilişkilerdeki çocukların yalnızca biyolojik ebeveynleri yasal vasi olarak tanınıyor.

‘EŞCİNSELLERİN ÇOCUKLARINI VAFTİZ ETMEYİZ’

Ancak plan Ortodoks Kilisesi’nin de sert tepkisine yol açtı. Kilise, evlilik tasarısının ebeveyn rollerini karıştıracağını ve geleneksel aileyi zayıflatacağını savunuyor.

Kilise, pazar ayinlerinde de okunan kamuya açık bir çağrıda milletvekillerinden konuyu yeniden değerlendirmelerini istedi. Bazı önde gelen piskoposlar daha sert bir tavır alarak eşcinsel çiftlerin çocuklarını vaftiz etmeyi reddedecekleri uyarısında bulundu.

Bu piskoposlar halka açık gösteriler düzenlemek için aşırı sağcı siyasi partiler ve gelenekçi gruplarla ittifak kurdu.

Kendi partisi içerisinde de tasarıya karşı çıkan milletvekilleri bulunan Başbakan Kriakos Miçotakis 300 üyeli parlamentoda minimum 151 oyu güvence altına almak için merkez ve sol muhalefetin desteğine ihtiyaç duyacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir